لوازم و قطعات تشکیل دهنده یخچال

 

 • اواپراتور
 • کمپرسور
 • کندانسور
 • ترموستات
 • رادیاتور خنک کننده کندانسورز
 • فیلتر درایر
 • لوله مویی کاپیلاری تیوپ
 • محفظه(جعبه) تولید یخ اواپراتور

 

اواپراتور

این وسیله یکی از اجزا و قطعات مهم یخچال به شمار می آید و عمل سرما و یا برودت سازی در یخچال معمولا وظیفه اواپراتور نیز می باشد .

اواپراتور معمولا از لوله های حلقوی (مارپیچی) بوجود آمده است که در آن گاز مبرد جریان پیدا کرده و معمولا عمل سرما سازی(برودت) را انجام میدهد .

با سپری شدن زمان و مستهلک اواپراتور ( سوراخ شدن لوله ها ) موجب نشتی گاز شده و همچنین موجب از بین رفتن گاز و خلاصه این که باعث سرد نشدن یخچال نیز می شود سپس به این نتیجه میرسیم که  هر موقع یخچال خوب خنک نمیشود میتواند از اواپراتور نیز باشد .

 

 

کمپرسور

وظیفه کمپرسور معمولا این است که با انرژی موجب گردش گاز نیز میشود. کمپرسور به دو دسته تقسیم میشود :

 • موتور الکتریکی
 • اجزای مکانیکی

اجزای مکانیکی معمولا شامل(میل لنگ و پیستون و …) نیز میباشد .

در اصل کمپرسور کاری مانند تلمبه را انجام میدهد و باعث چرخش گاز با توجه به انرژی تولید شده در یخچال میشود .

نتیجه میگیریم که با خوب کار نکردن کمپرسور یخچال به خوبی خنک نمیشود پس لازم است آن را تعمیر و در صورت نیاز تعویض کنیم .

 

کندانسور ( رادیات خنک کننده )

 

شکل کار گازهای یخچال فریزر به صورتی است که تا کامل آماده حرکت داخل کندانسورشود اندکی حرارت به خود می گیرد و واجب است به روشی باعث کاهش حرارت شویم تا باعث نتیجه درست در عملکرد سرد سازی شویم. به همین علت است که معمولا از کندانسور یا رادیات یخچال نیز استفاده می کنیم تا موجب کم شدن حرارت شویم به همین دلیل گاز را طی مراحلی درون لوله های مارپیچ مانند کندانسور به جنب و جوش در می آوریم که در بیشتر مواقع معمولا به رنگ مشکی دیده می شوند و کندانسور در پشت کابین یا بدنه یخچال فریزر قرار دارد .

 

ترموستات

 

وظیفه ترموستات معمولا این است که دما را تنظیم کند و در صورتی که دما به درجه مورد نظر رسید به کمپرسوراین فرمان را میدهد که  عملکرد خود را قطع کند و یا شروع کند .

با خرابی ترموستات مصرف برق را نیزافزایش میابد و یا گاهی مواقع باعث خنک شدن بیش از حد دمای یخچال و گاها ممکن است هیچکدوم از این موارد گفته شده انجام نشود علاوه بر آن امکان دارد که یخچال گرم شود و گرم بماند که در این صورت نیاز به تعمیر و رفع ایراد نیز دارد .

 

 

ترمو دیسک

 

ترمودیسک تقریبا شبیه به ترموستات عمل میکند اما بصورت بلعکس/ ترمودیسک معمولا به شکل سری بر روی اواپراتور بسته میشود .

به عنوان نمونه در مواقعی  که دمای اواپراتور به حد مورد نیاز موجب قطعی آن نیز میشود چنانچه یخچال شما بیش از حد نیاز سرد یا گرم و یا بطور مداوم کار میکند ایراد میتواند از ترمودیسک باشد و باید تعمیر و رفع ایراد شود .

 

 

چرا موتور یخچال  به صورت دائم و یکسره روشن است؟

 

 • در یخچال باز مانده است .
 • سیم پیچ‌های کندانسور نیاز به تعمیر دارند .
 • درزهای درب یخچال میتواند به درستی کیپ نشده باشد و یا قدیمی شده باشد ( باعث بیرون رفتن هوای سرد میشود)
 • معمولا همه ی یخچال ها تنظیماتشان روی قسمت همیشه روشن قرار دارد .
 • قطعات دیفراست مشکل دارند .
 • چیزی مانع ورود جریان هوای سرد به داخل یخچال شده است .

 

چرا در برخی مواقع یخچال خاموش و از کار می افتد؟

 

در مواقعی که موتور یخچال خاموش شود و بقیه قطعات یخچال مانند ( لامپ و صفحه یخچال) روشن باشد و کار کند به این معنی است که دمای درون یخچال نیز مناسب است .

میتوان این کار را طبیعی دانست .

میتوانیم به نرسیدن جریان برق به دستگاه اشاره کنیم که در این حالت صفحه نمایش و لامپ دستگاه نیز خاموش خواهند بود که باید به دست تعمیر سپرده شود .

 

دلیل این که یخچال برفک و یخ می زند چیست ؟

 

برفک زمانی بوجود می آید که هوای گرم به داخل بخچال وارد شده و با هوای سرد ادقام شود.همچنین موضوعی که میتواند باعث شدید تر شدن این موضوع شود رطوبت زیاد محیط نیز است. البته باید بدانید که در صورت عادی با باز و بسته کردن درب یخچال هوای گرم و مرطوب به درون یخچال وارد میشود و باعث برفک زدن و یخ بستن درب یخچال نیز می شود .

 

چرا بدنه یخچال برق دارد ؟

 

عواملی همچون مانند فرسوده شدن سیم کشی ها یا اتصالی سیم ها میتواند منجرب به برق دار شدن بدنه یخچال شود .

یکی دیگرازمواردی که میتواند باعث برق دار شدن بدنه یخچال شود کاهش رطوبت هوا می باشد که در فصل های سرد مثل زمستان و پاییز چون هوا خشک تراز حد نیاز می شود باعث به وجود آمدن الکتریسیته و برق دار شدن بدنه یخچال میشود که میتوان با وجود رطوبت این ایراد را برطرف کرد.( البته اگر این مشکل فقط در فصول خاصی پدیدار شود)

 

چرا در برخی موارد گاز یخچال خالی می شود؟

 

با سپری شدن زمان عامل هایی همچون فرسودگی می توانند باعث پوسیدگی لوله ها و بوجود آوردن سوراخ های ریز و یا شکسته شدن بست جوش های قدیمی و نشت گاز از اتصالات یخچال شوند که این اتفاق  در بررسی ایرادات یخچال فریزر به طور صحیح  قابل تشخیص و مشاهده خواهد بود.

با این تفسیر، در مواقعی که نشتی از یک سوراخ ریز و کوچک باشد، امکان این وجود دارد که تشخیص آن در تعمیرات کمی باعث اتلاف وقت شود وبعد از مدت زمانی گاز یخچال خارج می شود و شما را مجبور به شارژ گاز یخچال میکند.

 

چرا قسمت فریزرسرد اما قسمت یخچال گرم است ؟

 

این ایراد از ایرادهایی است که یخچال فریزر و ساید بای ساید بیشتراز یخچال های برند های دیگه درگیرشان هستند .

یکی ازمواردی که سبب می شود یخچال گرم بماند در حالی که فریزر سرد است این است که برفک و یخ بر روی کویل های اواپراتور جمع می شود .

در صورتی که به هر دلیلی هیتر دیفراست برفک های نشسته شده بر روی کویل های اواپراتور را ذوب نکند، تجمع این برفک ها موجب پوشیده شدن کویل های اواپراتور شده و گردش جریان هوا را با مشکل مواجه می کند .

این موضوع می تواند در دفع حرارت از یخچال موثر بوده و سبب بالا رفتن دمای داخل و گرم شدن آن شود .

در ادامه رفع ایراد و مشکلات یخچال فریزر و ساید بای ساید، میتوان موتور فن اواپراتور را مورد بررسی قرار داد. این موتور وظیفه دارد هوای سرد را در درون فریزر به حالت گردش درآورده و پس از مدتی بر روی کویل های اواپراتور میفرستد .

یکی از مواردی که باعث میشود یخچال در امر خنک سازی دچار بروز مشکل شود موتور فن اواپراتور است که اگر به خوبی کار نکند، ایراداتی را نیز بوجود می آورد. توجه داشته باشید که باید تیغه های فن را با دست بچرخانید و مورد بازرسی قرار دهید تا مقاومتی برای چرخش نداشته باشند .

اگر از موتور فن سر و صدای عجیبی به گوش میرسد، سعی کنید در اسرع وقت با تعمیر کار تماس حاصل فرمایید .

در مواقعی که موتور به طور کلی کار نمی کند، با کمک مولتی متر جریانی که در آن وجود دارد را بسنجید. موارد دیگری نیز میتوانند در بروز این اتفاق دخیل باشند .

 

یخچال سرد نیست یا بیش از حد سرد است !

 

چنانچه در زمان هایی سرمای یخچال را در پایین ترین دمای خود تنظیم می‌کنید، اما همچنان وسایل های داخل آن یخ می‌زند، احتمالا مشکل میتواند از سنسور دمای یخچال یا تنظیم گر سرما ‌باشد .

شما دوستان عزیز و گرامی میتوانید دمای یخچال خود را با استفاده از یک دماسنج اندازه گیری کنید یا در همواره در یخچال های امروزی، عدد آن را میتوان از روی دماسنج داخل خود یخچال مشاهده کنید .

اگر یخچال شما به هیچ عنوان سرد و خنک نمی‌شود، به احتمال زیاد مشکل از تنظیمگرهای الکتریکی دستگاه یخچال شما است و نیازی نیست که دوباره یخچال خود را با مواد سرد کننده پر کنید .

معمولا سیستم‌های مهر و موم شده یخچال،همچین مشکلاتی را ایجاد نمی‌کنند و هچین خرابی‌هایی بعد از گذشت مدت ها رخ میدهد .

در مقابل، این ایرادات یقینا از درزبندی غلط درب یخچال، لوله‌های کثیف کندانسور و یا معیوب بودن تنظیمگر دمای یخچال رخ میدهد .

 

ایرادی که باعث میشود لامپ یخچال روشن نشود ؟

 

ایراد و عیب میتواند از سوویچ روی درب باشد و یا همچنین میتوان به سوختگی لامپ نیز اشاره کرد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *