مشکلات پرینتر

(قسمت اول):
دستگاه پرینتر گاهی به علت کمبود کاغذ یا گیر کردن آن دستگاه پرینتر متوقف می شود و معمولا در این مواقع لازم است که پرینتر را خاموش کنیم و به بررسی عامل این مشکل بپردازیم.

اما مشکل این جا است که بعد از اتصال مجدد پرینتر اسنادی که دفعات قبل قرار بود پرینت گرفته شوند همچنان در حافظه دستگاه پابرجا هستند و چاپ آن ها نسبت به اسناد جدیدتر برای پرینتر در اولویت قرار دارند.

اگر کاربر ویندوز ویستا، ۷، ۸ و ویندوز ۱۰ هستید آموزش امروز به شما در پاک کردن و ریست تاریخه پرینتر جهت جلوگیری از پرینت اسناد قبلی به صورت خودکار کمک خواهد کرد .

نحوه لغو و یا حذف دستورات پرینت در صف یا حافظه پرینتر(How to Cancel or Delete a Stuck Print Job in Windows)
وقتی که تاریخچه چاپگر پاک نشده باشد و پرینت اسناد قبلی تکمیل نشده باشد پرینتر به صورت خودکار اسناد جلوتر در صف پرینتر را چاپ می کند.

برای اهداف مختلف نظیر پرینت گرفتن اس ام اس ، پیام تلگرام و سایر پیامرسان ها، جزوات یا چاپ هر سند دیگری لازم است به روش زیر تاریخچه را پاک کنید.

 

جلوگیری پرینت خودکار اسناد با پاک کردن تاریخچه پرینتر و شروع مجدد :Print Spooler

اولین کار پاک کردن تاریخچه و سپس فعال کردن سرویس پرینتر است؛ چون به صورت پیش فرض هیچ عملیات ناموفقی در پرینتر حذف نمی شود و با روشن کردن پرینتر مجددا پرینت آن ها از سر گرفته می شود.

به این منظور باید سرویس Print Spooler را متوقف کنید و کش پرینت را از بین ببرید.

 

برای انجام این کار دو روش در ادامه می خوانید:

پاک کردن تاریخچه پرینترو شروع مجدد (Print Spooler)به صورت دستی:
برای پاک کردن کش پرینتر ابتدا باید سرویس Print Splooer را غیرفعال کنید.

در بخش Startیا جستجو ویندوز کلمه servicesرا تایپ کرده و روی آن کلیک کنید. و یا دکمه ویندز + R را بفشارید و در پنجره RUN عبارت Services.msc را تایپ کنید.

در پنجره Servicesعبارت Print Spooler را پیدا کنید ( هنگامی که صفحه کلید شما انگلیسی است دکمه P را فشار دهید تا سریع تر پیدا کنید) و روی آن دو بار کلیک نمایید تا پنجره propertiesباز شود.

از پنجره properties روی تب General کلیک کرده و گزینه Stopرا انتخاب کنید.

سپس این پنجره را به حالت باز رها کنید چون در آینده باز هم بدان نیاز خواهیم داشت.

File Explorerرا در ویندوز باز کنید و آدرس زیر را داخل بخش جستجو آن پیست نمایید:

%windir%\System32\spool\PRINTERS

بعد از زدن اینتر پیغامی ظاهر می شود که از شما مجوز دسترسی به این فولدر را می خواهد continue را بزنید.

تمام محتوا این فولدر را انتخاب و به طور کلی حذف کنید.

حال به پنجره properties که قبلا آن را باز گذاشته بودید برگردید و با کلیک روی گزینه Startمجددا سرویس Print Spooler را فعال کنید.

بعد از اتمام این بخش تمام پنجره ها را با انتخاب گزینه ok ببندید.

اگر تمام مراحل به درستی اتجام شده باشد فایل ها داخل لیست در صف پرینت قرار می گیرند و می توانید به دلخواه برای پرینت مجدد آن ها اقدام کنید.

 

تاریخچه ای در خصوص دستگاه های چاپ:

پرینترها نیز همچون هر وسیله دیگری تاریخچه ای دارد و شناخت تاریخچه همیشه به افراد کمک می کند تا گام های جدیدتری بردارند.

صنعت چاپ که امروزه کار بشر را راحت کرده و فرهنگ نشر را رواج داده است گذشته ای دارد و در اینجا سعی می کنیم این گذشته را تا حدودی مرور کنیم.
چاپ تاریخچه ای به اندازه نوشتن دارد که از مصری ها با ساخت مهر شروع شد که به ۳۰۰۰ سال قبل میلاد برمی گردد. از این تاریخ به بعد هر مرحله تغییری را شامل شد که برخی از این تغییرات سازگار بوده و در زنجیره تکاملی قرار گرفته است.
اما کاری که گوتنبرگ انجام داد در واقع اولین قدم در راستای صنعت چاپ بصورت انبوه بوده است که مربوط به دهه ۱۴۰۰ می باشد.

در این دوره بلوک های متنی برای ساخت یک کلمه یا جمله به صورت دستی تنظیم می شد و جوهر نیز به صورت دستی ریخته می شد.
گام بعدی مربوط به دوران انقلاب صنعتی و اختراع ماشین بخار شد که دستگاه های چاپ بخار با معرفی نیرو ساخت شدند در این مرحله برای اولین بار چاپ به صورت خودکار انجام شد.

صنعت چاپ

صنعت چاپ اولین گام خود را در سال ۱۹۱۴ برداشت. اما باز هم سرعت چاپ رضایت بخش نبود و این سرعت بسیار کمتر از ۱۰۰۰ صفحه در ساعت بود.
در همین دوران چاپ های مهره ای به چاپ صفحه ای ارتقا یافت و دومین گام مهم برداشته شد. در واقع در دهه ۱۹۱۰ جهشی اتفاق افتاد که همچنان ادامه دارد.
در سال ۱۹۲۳ نیز تکثیر رواج یافت.

فرایند تکثیر نیز اینگونه بود که کاغذ بالایی تحت فشار بر روی کاغذ پایین مومی زده تاثیر می گذاشت و اینگونه گام به گام به چاپ امروزی نزدیکتر شدیم و اولین چاپگرها وارد بازار شدند.

در ادامه توضیحی مختصر درخصوص ادامه روند رشد چاپگرها ارائه می شود.

در سال ۱۹۲۳ نیز تکثیر رواج یافت. فرایند تکثیر نیز اینگونه بود که کاغذ بالایی تحت فشار بر روی کاغذ پایین مومی زده تاثیر می گذاشت و اینگونه گام به گام به چاپ امروزی نزدیکتر شدیم و اولین چاپگرها وارد بازار شدند.

در ادامه توضیحی مختصر درخصوص ادامه روند رشد چاپگرها ارائه می شود.

چاپگرهای ماتریسی (۱۹۲۵):

این چاپگرها به صورت نقطه ای کار می کنند. عملکرد این دستگاه به اینگونه است که صفحه رنگی چرخان با عبور کاغذ تصویر را بر روی آن می اندازد.

تنوع در گرافیک و فونت در این روش چاپ امکانپذیر است و تا دهه ۱۹۹۰ برای مصارف خانگی و دفاتر کوچک مورد استفاده قرار گرفت. و این نوع چاپ جای خود را به سایر روش های چاپ داد.

دستگاه های فتوکپی (۱۹۳۸)

به فناوری زیراکسینگ شهرت داشت که البته این روش همچنان برای تکثیر انبوه روش مناسب است.

چاپگرهای جوهرافشان (۱۹۵۱):

چاپگرهای جوهر افشان ۱۹۵۱ وارد بازار شدند و از ۱۹۷۰ قادر به اتصال رایانه ای و چاپ اسناد دیجیتالی شدند.

چاپ لیزری نیز توانست ضعف های جوهر افشان را پوشش دهد و جای آن را در بازار بگیرد.
چاپ لیزری (۱۹۶۱) دستگاه های چاپ این دوره دقیقاً از همین تکنولوژی بهره مند اند.

در واقع آخرین گام ها در صنعت چاپ همین مورد است.

چاپ سه بعدی ( ۱۹۸۱):

چاپ سه بعدی نیز از جمله دستاوردهای ۱۹۸۱ است اما تقریباً از ۲۰۱۰ به بعد اهمیت یافت و تصاویر چاپی به این روش دارای بعد سوم هستند که کیفیت بهتری را خواهند داشت.

چاپ دیجیتال (۱۹۹۱)

چاپ دیجیتال نیز موجب شد نامه ها و تصاویر به طور کلی اسناد دیجیتال شدند و دیگر مصرف کاغذ کاهش یابد و تنها در صورت لزوم اقدام به چاپ بر روی کاغذ می شود. این امکان برای زندگی امروز یک روش لازم الاجراست.
امروزه نیز به دلیل رواج چاپ دیجیتالی دیگر به شدت گذشته نیازی به پرینتر نخواهد بود و همین کاهش سطح نیاز ایجاب می کند که اجاره پرینتر به عنوان راه حلی برای استفاده موقتی معرفی شود.

علاوه بر اجاره پرینتر امکان اجاره دستگاه کپی ، لپ تاپ ، تبلت ، گوشی موبایل و سایر تجهیزات دیجیتالی نیز فراهم است. برای تمامی گروه هایی که در بازه ای از زمان میزان تقاضا افزایش می یابد امکان اجاره پرینتر پاسخگویی به نیاز را ممکن می کند و امکان اجاره پرینتر و سایر تجهیزات فرصتی است تا انجام کارها راحت تر و نگرانی کمبود امکانات تا حدودی حذف شود.
اجاره دستگاه کپی نیز امکانی است که برای برخی گروه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

گاهی نیز اجاره دستگاه کپی ، پرینتر ، اسکنر با هم یکجا صورت می گیرد که این امکان برای افرادی که به هر سه دستگاه به صورت موقتی نیاز دارند به صرفه تر خواهد بود.
اگر به همراه پرینتر موارد دیگری نیز نیاز داشتید می توانید در جورپین دنبال آن بگردید.

اجاره لپ تاپ یک مورد است که ممکن است مورد نظرتان باشد. برای اجاره لپ تاپ آنچه را که می خواهید در سایت پیدا خواهید کرد. اجاره لپ تاپ اپل ، لنوو ، ایسوس و … امکانپذیر است.
با وجود جورپین می توانید ابتدا هر انچه نیاز دارید و در خصوص استفاده مداوم از آن مطمئن نیستید و یا اینکه به صورت موقتی به آن نیاز دارید به سایت مراجعه کنید تا بدون صرف هزینه بالا به خواسته خود برسید.

انواع پرینتر ها:

چاپگرهای جوهر جامد:
با استفاده از فن آوری جدید ، چاپگرهای جوهر جامد از جوهرهای ساخته شده از روغن های گیاهی غیر سمی استفاده می کنند تا دارای چاپ های با کیفیت باشند و تأثیر مخرب کمتری بر محیط زیست ایجاد کنند.

در داخل چاپگر ، میله های جوهر مطابق با کارهای چاپی شناخته شده ذوب می شوند.

انواع چاپگرهای جوهر جامد نسبت به پرینتر لیزری رنگی سبک تر و ارزان تر هستند.

با توجه به سرعت چاپ سریع ، هزینه کم مواد مصرفی و کیفیت فوق العاده در چاپ تصاویر در مقایسه با چاپگرهای جوهر افشان رنگی در جایگاه بالاتری قرار می گیرند. این چاپگرها نتیجه رنگ های فوق العاده روشن و عالی را به کاربران ارائه می دهند.

بسیاری از آن ها کوچک و قابل حمل نیز هستند. از طرف دیگر ، کارهای چاپی تمام شده قابل لمینیت نیستند و ممکن است مدتی طول بکشد تا دستگاه گرم شود.
چاپگرهای جوهر جامد از سه جزء مهم تشکیل می شوند ، هزینه تعمیر و نگهداری این نوع پرینترها کم می باشد. با توجه به اینکه این نوع چاپگر فشرده تر است ، نسبت به چاپگر لیزری رنگی فضای کمتری را اشغال می کنند.

به طور خلاصه می توان گفت این نوع چاپگرها دارای مزایایی همچون سازگار بودن با محیط زیست ، چاپ تصاویر با رنگ های روشن و طراحی فشرده می باشد.

چاپگرهای LED:

انواع چاپگرهای LED مانند همتایان لیزری خود بسیار قابل اعتماد هستند و می توانند به کاربران در انجام پروژه هایی که با پرینترهای لیزری قابل انجام هستند ، کمک کنند.

پرینترهای LED برای چاپ برگه ها از فن آوری نوری استفاده می کنند و تولید آن ها را ارزان می کند.

هزینه نگهداری آن ها نیز بسیار کم است. متأسفانه ، شرکت های بسیار اندکی تولید کننده این نوع پرینترها هستند. همین امر باعث می شود در صورت خراب شدن آن ها ، در تعمیر یا تعویض با مشکل رو به رو شوید.

چاپگرهای LED دارای سرعت چاپ نسبتا سریع ، سازگار با محیط زیست و معمولاً شامل گارانتی هستند.
در صورت خراب شدن یا ایجاد نقص در روند کار این نوع پرینترها می توانید با مشاورین تعمیر یارتماس بگیرید و راهنمایی های لازم را از آن ها دریافت کنید.

تعمیر یار معتبر ترین مرجع تعمیر پرینتر در انواع مدل و برند های مختلف می باشد. از دیگر خدمات قابل ارائه در این مرکز می توان به شارژ کارتریج در محل نیز اشاره کرد.

انواع چاپگرها و پرینترهای ماتریس نقطه:

امروزه شما چاپگرهای ماتریس نقطه ای زیادی پیدا نمی کنید ، اما اگر می خواهید هزینه های خود را به حداقل ممکن برسانید ، چاپگرهای ماتریس نقطه بسیار مفید هستند.

این چاپگرها همان طور که از نامشان پیداست از نقاطی برای ترسیم تصویر یا متن برای چاپ استفاده می کند.

کارتریج این چاپگرها گران نیستند و از انواع این چاپگرها به دلیل تطبیق پذیری آن می توان در انواع محیط کار استفاده کرد.
از نکات مثبت و مزایای این نوع چاپگرها می توان به پایین بودن هزینه های اولیه چاپگر ، کم بودن هزینه تعمیر و نگهداری آن و مورد استفاده قرار گرفتن در تمامی شرایط کاری اشاره کرد.

انواع چاپگرها و پرینترهای سه بعدی

به عنوان جدیدترین پرینترها در بازار ، چاپ سه بعدی درهای جدیدی را برای علاقه مندان به چاپ و پرینت در خانه و یا محیط کار بیرون گشوده اند و کار با این چاپگرها بسیار لذت بخش می باشد.

یادگیری نحوه کار چاپ سه بعدی آسان است.

با داشتن یک پرینتر سه بعدی تا زمانی که مواد و بودجه برای تامین هزینه های آن را داشته باشید ، بهترین نتیجه را به شما می دهد.

انواع چاپگرها و پرینترهای A3:

اگر شما از چاپگرها به عنوان یک شغل استفاده می کنید مانند افرادی که در شرکت های تبلیغاتی کار می کنند ، شاید نیاز به اندازه های چاپ در خارج از گزینه های استاندارد داشته باشید.

اگر قصد استفاده از کاغذ اندازه های مختلف را دارید که در انواع چاپگرهای جوهر افشان یا لیزری متوسط ​​شما جای نمی گیرد ، چاپگر A3 می تواند گزینه ای بسیار ارزشمند باشد.

اگر می خواهید پروژه هایی در مقیاس بزرگ یا عکسی در اندازه بزرگ را تهیه کنید و دوست دارید بدون مراجعه به یک فروشگاه تخصصی این کار را انجام دهید ، این چاپگرها می توانند مفید باشند.
چاپگرهای A3 ممکن است از نظر قیمت برای تمامی کاربران مقرون به صرفه نباشند و باید به این مسئله توجه داشته باشید که چاپگر A3 فضای زیادی را به خود اختصاص می دهد و ممکن است برای کاربران خانگی گزینه ای مناسب نباشد.

این نوع چاپگرها هزینه مصرفی بالایی را دارند.

 

ویژگی ها و مواردی که باید هنگام خرید پرینتر در نظر بگیرید:

همانگونه که گفته شد پرینترها در انواع گوناگونی طراحی و ساخته می شوند.

پرینترها هر کدام دارای ویژگی منحصر به فردی هستند. از مهمترین این ویژگی ها که باید در زمان خرید پرینتر به آن توجه کنید شامل موارد زیر می باشد.

1- سرعت چاپ:
به تعداد برگه هایی که یک پرینتر در دقیقه پرینت می گیرد سرعت چاپ می گویند.

سرعت چاپ از جمله مواردی است که کاربر باید به آن توجه کند.

زمانی که شما قصد خرید پرینتر خانگی دارید بعید است که سرعت بالای چاپ برای شما ملاک باشد. اما سازمان ها و اداره جاتی که تعداد صفحات بالایی را در دقیقه پرینت می گیرند باید به سراغ پرینتر های با سرعت بالا بروند.

سرعت چاپ پرینترها را بر اساس فاکتوری به نام پی پی ام (PPM) تعیین می کنند.

اینکه نوع پرینتر جوهر افشان یا لیزری باشد، رنگی باشد یا سیاه و سفید بر سرعت چاپ تاثیر دارد.

لازم به ذکر است که سرعت چاپی که شرکت های سازنده اعلام می کند کمی از واقعیت به دور است.

از این رو اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد در هنگام خرید با استفاده از یک کرنومتر سرعت چاپ در دقیقه را محاسبه نمایید.

2- کیفیت چاپ:
کیفیت چاپ تصویر پس از پرینت گرفتن به دو عامل بستگی دارد:

مارک پرینتر و نوع کاغذ این مورد برای کسانی که قصد چاپ تصویر رنگی دارند بیشتر اهمیت دارد. برخی افراد پس از مدتی از کیفیت پایین پرینتر شکایت دارند.

این مشکل در بسیاری از موارد با کالیبره کردن پرینتر برطرف می شود.

از دیگر نکاتی که سبب افزایش کیفیت پرینتر می شود می توان به پاک کردن گرد و غبار روی تونر، استفاده از فایل های با کیفیت، استفاده از کاغدهای مرغوب و مناسب با پرینتر، تنظیم سرعت چاپ، قرار ندادن پرینتر در مکان های خیلی گرم و به روز رسانی پرینتر اشاره کرد.

3- رزولوشن پرینتر:
به تعداد نقاطی که توسط چاپگر در هر اینچ مربع از صفحه ایجاد میشود رزولوشن یا وضوح تصویر یا تفکیک پذیری پرینتر می گویند.

معمولا دقت چاپ پرینترها را با دو عدد نشان می دهند که اولی مربوط به دقت چاپ در حالت افقی و عدد دوم مربوط به دقت چاپ در حالت عمودی است.

اکثر پرینترهایی که امروزه تولید می شوند از رزولوشن 600*600 پشتیبانی میکنند که سبب ایجاد تصاویر با دقت قابل قبول در هنگام چاپ خواهد شد.

این میزان پایین ترین مقدار می باشد. پرینترهای با کیفیت تر دارای رزولوشن 1200 می باشند.

4- صدای چاپگر
این مورد جز مواردی است که کمتر توسط خریداران مورد توجه قرار می گیرد.

صدای چاپگرهای غیر ضربه ای کمتر از چاپگرهای فشاری ( ضربه ای ) می باشد. چاپگرهای لیزری نیزصدای کمتری نسبت به چاپگرهای جوهر افشان دارند.

5- سینی کاغذ پرینتر
برخی از پرینترها دارای سینی کاغد می باشند اما برخی دیگر فاقد سینی هستند.

چنانچه تعداد کاغذهای چاپی زیاد باشد این موضوع نیز هنگام خرید پرینتر باید در نظر گرفته شود.

6- ابعاد تصویر چاپ شده بر روی کاغذ
همه ی پرینترها قادر به چاپ تصویر بر روی تمام سطح کاغذ نیستند.

یعنی لبه ی کاغذ را دست نخورده باقی می گذارند. اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد محدوده و ابعاد چاپی را هنگام خرید پرینتر در نظر بگیرید.

7- حافظه و فضای ذخیره سازی
شما می توانید با استفاده از حافظه، فایل ها و اسنادی که قصد چاپ مجدد آن را دارید در هارد دیسک ذخیره نمایید و هر زمان که به چاپ مجدد آن ها نیاز داشتید به راحتی و در کمترین زمان آن را چاپ کنید.

حافظه های بیشتر به معنای اجرای بیشتر دستورات مربوط پرینت می باشد.

8- طول عمر پرینتر
هر چه یک پرینتر تعداد صفحات بیشتری را چاپ کند قائدتا طول عمر بیشتری دارد.

از آنجا که کارتریج های پرینتر پس از مدتی نیاز به تعویض دارند بنابراین برای خرید پرینتر باید طول عمر کاتریج انواع پیرنتر را نیز در نظر بگیرید.

9- هزینه ی تعویض کارتریج
طول عمر یا میزان کارکرد کارتریج پرینتر چقدر است؟

از آنجا که کارتریج ها از مهمترین قطعات پرینتر هستند و پس از مدتی نیاز به تعویض دارند باید در هنگام شناخت انواع پرینتر به شناخت کارتریج ها و هزینه ی تعویض آن ها نیز توجه کرد.

چه بسا در برخی مواقع شما یک پرینتر ارزان قیمت خریداری می کنید اما پس از مدتی پی می برید که پرینتر در مدت کوتاهی نیاز به تعویض کارتریج دارد و هزینه ی بالایی را شامل می شود.

از این رو اگر به دنیال یک خرید مقرون به صرفه هستید به این نکته توجه فرمایید.
افزایش عمر کارتریج: از جمله روش های افزایش عمر کارتریج می توان به پرینت گرفتن با رزولوشن پایینتر و یا استفاده از حالت صرفه جویی در تونر (در صورت وجود در دستگاه) اشاره کرد.

تاریخچه جت پرینتر

جت پرینتر ها برای اولین بار در کشور آمریکا در دهه 1970 میلادی مورد استفاده قرار گرفتند .

مصرف جت پرینترها برای چاپ کردن اطلاعات مورد نیاز کارفرمایان روی بسته بندی ها و محصولات آنها بود .

بعد از گذشت مدتی شرکت های اروپایی با تولید دستگاه های پیشرفته تر اقدام به عرضه و استفاده از این دستگاه ها نمودند .

از جمله این شرکت ها می توان به دومینوی انگلستان ، ایماژ فرانسه و یا لینکس و ویلت انگلستان و یا حتی کمپانی EBS آلمان اشاره کرد .

با تداوم یکه تازی و انحصار طلبی روز افزون شرکتهای فوق ، نسل جدیدی از دستگاه های چاپگر صنعتی در اوایل قرن جدید وارد بازار شدند که سیستم های ساده تر ، دقیق تر و راحت تری بودند .

عدم وجود قطعات مکانیکی مثل پمپ ها، والو های برقی، فیلتر های متعدد و استهلاک پذیر و قیمت های بسیار پایین و ایده ال برای کارخانه های تولیدی در سراسر جهان ، باعث رونق روز افزون شرکتهای جدید شد اما مشکلات خاصی همچنان باقی بود .

جت پرینترهای DOD:

از آنجاییکه که اغلب دستگاه های جت پرینتر جدید برای چاپ بر روی محصولات بزرگ و یا کارتن بکار می رفت، شرکت های اولیه شروع به طراحی و ساخت دستگاه های جت پرینتر با سیستم DOD کردند .

این سیستم می توانست جلوی فروش بیش از پیش دستگاه های چاپگر صنعتی نسل دوم را بگیرد و شرکت های اولیه نیز سهمی در بازار برای چاپ بر روی محصولات بزرگ و کارتن را بدست آوردند .

اتصال به کامپیوتر
شرکت های تولید کننده دستگاه های نسل دوم در اقدامی بسیار جالب توانستند چاپگرهای صنعتی خود را به کامپیوتر متصل کنند .

این بدان معنا بود که این دستگاه ها می توانستند با فونتهای مختلف و زبان های متنوع بر روی محصولات چاپ کنند که دستگاه های نسل اول از آن محروم بودند . حالا بازار جهانی جت پرینتر دچار چالشی عظیم شده بود .

مشتریان به تنوع فونت و چاپ لوگو با وضوح و دقت بالا تمایل داشتند و بازار گرایش شدیدی به جت پرینتر های نسل دوم ( HR) داشت .

جت پرینترهای دستی

ابتدا دستگاه های چاپگر صنعتی به صورت دستی کار میکردند که این موضوع کار را بسیار سخت و زمان بر میکرد . اما با گذاشت زمان و پیشرفت علم جت پرینتر های اوتوماتیک و دیجیتال جای این دستگاه ها را گرفتند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *